Ilustrowane książki dla dzieci z lat 50-tych, 60-tych, 70-tych i 80-tych
Blog > Komentarze do wpisu

Agnieszka

autor: P. L. Travers

ilustracje: Maria Orłowska

wydanie: Nasza Księgarnia, wyd. II, 1957

 

 

 

 

 

 


 

 

niedziela, 27 lutego 2011, malgorzata722

Polecane wpisy

Komentarze
Gość: Sempeanka, *.dynamic.chello.pl
2012/02/22 19:33:42
Witaj :) Właśnie o tę książkę chciałam zapytać :) Pierwszy raz widzę wydanie Mary Poppins pt. "Agnieszka" :) Zdążyłam już obejrzeć oferty na Allegro i widzę, że pod tym imieniem wyszła pełna seria. Jak oceniasz to wydanie? Masz może porównanie ? Kto jest autorem tłumaczenia ? Zaciekawiło mnie naprawdę, zwłaszcza przez ilustracje :)
-
malgorzata722
2012/02/22 22:29:14
Mam całą serię "Agnieszki", tylko ulicę Czereśniową mam w paski. Tłumaczyła ją Irena Tuwim. Bardzo lubię to wydanie, trzeba się tylko przyzwyczaić, że w tej wersji występuje Agnieszka zamiast Mary Poppins.
Te stare wydania skompletowałam sobie całkiem niedawno na allegro i w antykwariacie.
-
Gość: Sempeanka, *.dynamic.chello.pl
2012/02/23 18:16:52
Moje wydanie z 1967 i dalej, również jest tłumaczone przez Irenę Tuwim. Kupiłam je na Allegro całkiem niedawno. Ilustracje też są świetne, bo to przedruk z angielskiego oryginału (il. Mary Shepard), ale jako, ze do ilustracji mam straszliwą słabość, natychmiast zapragnęłam kolejnego wydania. Wygląda jednak na to, że miałabym dwie takie same serie, a to już trochę przesada :)

Znalazłam nawet w tym moim wydaniu wstęp Ireny Tuwim, która pisze, że zmiany z Agnieszki na Mary Poppins dokonano na wyraźne życzenie samej autorki. Nie przeczytałam tego wcześniej. Ciekawa jestem kto był inspiratorem "Agnieszki" ? Sama tłumaczka Irena Tuwim , czy niechętna zachodnim autorom powojenna cenzura ? ;)